Krasicki i kobiety w Oranżerii Kultury

8 października 2023 roku w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbył się wernisaż połączony z premierą (lub premiera połączona z wernisażem). Oba te wydarzenia związane były z wydanym przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej marzenia” i Oranżerię Kultury trzecim już tomem bajek Ignacego Krasickiego. Tom zatytułowany „Bajki z natury” został zilustrowany przez same kobiety: Jonę Jung, Krystynę Lipkę-Sztarbałło, Aleksandrę Michalską-Szwagierczak, Krystynę Michałowską, Ewę Poklewską-Koziełło, Jolę Richter- Magnuszewską, Annę Sędziwy, Elżbietę Wasiuczyńską, Agnieszkę Żelewską i przeze mnie. Czułam się zaszczycona, mogąc być częścią tej wspaniałej drużyny! Na wernisażu wystawy nasze ilustracje zostały pokazane jako oryginały oraz wielkoformatowe plansze. Ciekawe, co Ksiądz Biskup Warmiński pomyślałby, widząc nasze interpretacje jego bajek? W moich ilustracjach starałam się oddać ducha epoki, w której powstały, jednak nie bez współczesnego komentarza przeznaczonego dla spostrzegawczych widzów…

„Brytan w obroży”
„Góra i dolina”
„Lew i zwierzęta”
„Jowisz i owce”
„Potok i rzeka”

Niezwykle zwykli ludzie. Święci w ilustracjach.

We wrześniu w Krasnobrodzkim Domu Kultury prezentowana była wystawa „Niezwykle zwykli ludzie. Święci w ilustracjach”, efekt pracy uczestników plenerów ilustratorskich odbywających się od wielu lat właśnie w Krasnobrodzie. Pomysłodawczynią i kuratorką projektu była Maria Grażyna Szpyra. Plener, którego tematem były postacie świętych, odbył się w 2010 roku, jednak zestaw ilustracji został później wzbogacony o kolejne prace, w tym przedstawiające nowych błogosławionych i świętych. Bohaterami moich ilustracji byli święci Anna i Joachim oraz błogosławiona Matka Elżbieta Róża Czacka.

Święta Anna i święty Joachim
Matka Elżbieta Róża Czacka

Miasto pamięci

Wydawnictwo Literatura

Przewodnik jest adresowany do dzieci i młodzieży, jednak formuła rodzinnych spacerów sprawia, że chcemy, aby był czytany i używany przez całą rodzinę, zarówno dzieci, jak rodziców i dziadków. Ma łączyć pokolenia, zachęcać do wspólnych spacerów po Starych Powązkach i odkrywania ich historii a jednocześnie – historii Warszawy i Polski.

Książka w zamierzeniu ma wypełnić lukę na rynku publikacji poświęconych jednej z najstarszych i najważniejszych polskich nekropolii. Obecnie nie jest dostępne żadne wydawnictwo, które tak wnikliwie i wszechstronnie traktowałoby temat Cmentarza Powązkowskiego (od strony architektury, sztuki, historii, przyrody i biografii spoczywających tam osób), a jednocześnie byłoby adresowane do dzieci i młodzieży.

Książka Miasto Pamięci powstała w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy na rok 2018.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(…) W bardzo interesujący sposób przedstawiona jest w książce historia XIX wiecznej Warszawy. Prawie w każdym spacerze pojawiają się bohaterowie tych czasów. Wokół ich życia tkana jest opowieść o wydarzeniach historycznych i kulturalnych epoki. Wątki z kilku spacerów dotyczące Warszawy w XIX wieku tworzą przepiękny obraz miasta ciągle walczącego o niepodległość, będącego jednym z głównych ośrodków polskiej myśli naukowej, wyznaczającego kierunki rozwoju w wielu dziedzinach – literatury, sztuki. Bardzo dużą wartością jest przedstawienie w jednej opowieści osób żyjących w różnych czasach. Pozwala to młodemu czytelnikowi na spacer po linii czasu, może widzieć on wyraźnie ciągłość dziejów. Dowie się o bohaterstwie powstańców styczniowych, żołnierzy Armii Krajowej, ofiarach czasów komunizmu. Pozna muzykę Henryka Wieniawskiego i Krzysztofa Komedy.
Lektura Miasta pamięci pokazuje, że autorka jest zafascynowana Starymi Powązkami. Dociera do niesamowitych miejsc, zgłębia tajemnice, poszukuje odpowiedzi. To wszystko jest tak wyraźne, że poprzez swoje zainteresowanie wzbudza zainteresowanie czytelników, poprzez swoje zaciekawienie, zaciekawia nas. Ta opowieść o historii i kulturze Polski jest opowieścią o konkretnych ludziach, często nie z pierwszych kart podręczników, ale zawsze z ciekawym, często tajemniczym życiorysem. Dzięki lekturze Miasta pamięci dowiemy się między innymi gdzie pochowany jest prapradziadek następcy tronu Wielkiej Brytanii księcia Williama, poznamy historię polskiego Jamesa Bonda czasów II wojny światowej Kazimierza Leskiego, poszukamy na grobach Starych Powązek armaty, nart,śmigieł samolotów. Znajdziemy też miejsce pochówku egzekutora wyroków sprawiedliwości, czyli kata lub usłyszymy legendy o duchu pojawiającym się na cmentarzu.

Miasto pamięci Zuzanny Orlińskiej to nie tylko lekcja historii, literatury i kultury, to też wielka lekcja patriotyzmu pokazująca miłość do ojczyzny realizującą się w różny sposób – z bronią w ręku, piórem, pędzlem malarskim, kamerą. To pierwsza książka o historii Starych Powązek dla dzieci i młodzieży tak rzetelna historycznie i przepiękna literacko. To jedna z lepszych książek o historii dla dzieci i młodzieży.

Maria Antoszkiewicz
Historyk, nauczyciel historii w warszawskiej szkole podstawowej 

Miasto pamięci to nie tylko przewodnik – spacerownik. To także książka, która zachęca nas do zadumy nad sprawami trudnymi i ostatecznymi. Warto dać się jej do tego namówić. A potem odwiedzić Powązki.

Mały pokój z książkami

Jeśli Stare Powązki Cię onieśmielają, „Miasto pamięci” będzie dobrym początkiem, by się z nimi zakolegować. Choć dziś sama szkolę przewodników, niektóre historie opisane przez Zuzannę Orlińską usłyszałam po raz pierwszy. Dużym atutem jest staranna, przyciągająca oko szata graficzna – to akurat nie dziwi, zważywszy na fakt, że autorka jest ilustratorką i absolwentką Wydziału Grafiki stołecznej ASP. Polecam gorąco!

Hankawarszawianka.com

Plener moniuszkowski

W 2018 roku plener ilustratorów w Krasnobrodzie przyniósł kolejny rocznicowy temat – tym razem mieliśmy zilustrować dzieła Stanisława Moniuszki, mającego w 2019 roku obchodzić swoje dwusetne urodziny.

Na wystawę poplenerową wybrałam do zilustrowania operę Straszny dwór:

Ten zegar stary…
Praprababki obie…

Grymasy – życie między wierszykami

Anna Podczaszy

Biuro Literackie

Książka pokazuje, jak przebiegały ostatnie lata „życia między wierszykami” Anny Podczaszy i jej rodziny (w tym trójki dzieci, które w książce poznajemy i z psocenia, i z imienia). Poetka w żywiołowych, dowcipnych, przewrotnych, niekiedy gorzko ironicznych, ale zawsze czułych wierszach zapisuje swoje doświadczenie bycia matką. Teksty z Grymasów to rodzaj „donosów” – tak jak synowie i córka donoszą mamie na siebie nawzajem, tak mama-poetka „donosi” na nich czytelnikom. (opis ze strony wydawcy: https://www.biuroliterackie.pl)

Kołysanki

W Krasnobrodzkim Domu Kultury do końca października można  oglądać wystawę ilustracji, które powstały po zeszłorocznych warsztatach ilustratorów. tematem były kołysanki. Autorzy prac (a byli wśród nich Józef Wilkoń, Teresa Wilbik, Maria Ekier, Bogusław Orliński, Hanna Grodzka-Nowak, Krystyna Michałowska, Jolanta Marcolla, Krystyna Lipka-Sztarbałlo, Anna Sędziwy, Elżbieta Wasiuczyńska, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Małgorzata Dmitruk, Artur Gołębiowski, Piotr Fąfrowicz, Mikołaj Kamler, Jolanta Kolary, Zbigniew Kołaczek, Aleksandra Kucharska-Cybuch, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Aleksandra Michalska-Szwagierczak, Leszek Ołdak, Wanda Orlińska, Małgorzata Sawicka-Woronowicz, Katarzyna Stanny i ja) sięgali nie tylko po babcino-ludowe pioseneczki, znane każdemu z dzieciństwa. Okazało się, że kołysanki pisali także tacy poeci jak Joanna Papuzińska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Jeremi Przybora, Konstanty Ildefons Gałczyński czy William Szekspir. Wyszła z tego wystawa niezwykle urozmaicona, ciekawa i taka, na której na pewno nie da się zasnąć… A poniżej moje prace:

Joanna Papuzińska – Miasteczko

Kazimiera Iłłakowiczówna –
Chodzi, chodzi baj po ścianie

Poezje Leśmiana

Jak co roku, Zamojskie BWA zorganizowało w Zwierzyńcu Plener Ilustratorów – tym razem poświęcony twórczości Bolesława Leśmiana. Wybrałam do zilustrowania Przygody Sindbada Żeglarza i oto, co z tego wyszło:

Mała Księżniczka

Frances Hodgson Burnett

Wilga

Ostatnio rzadko przyjmuję zlecenia na ilustracje, bo zajmuje mnie coś innego (ale to na razie tajemnica…), jednak nie mogłam odmówić, kiedy zaproponowano mi zilustrowanie „Małej Księżniczki”. To z pewnością jedna z książek mojego dzieciństwa. Było to trudne zadanie, bo ilustracje musiały być czarno-białe, a jednocześnie chciałam zachować specyficzny wiktoriański klimat. Okładka nie jest mojego autorstwa, ponieważ książka jest częścią nowej serii z klasyką literatury dla dzieci wydawnictwa Wilga i okładki zostały przez wydawcę „ujednolicone”.

Kliknij na obrazek, aby obejrzeć ilustracje

Poezje ks. Twardowskiego

Jak co roku, Zamojskie BWA zorganizowało w Zwierzyńcu Plener Ilustratorów – tym razem poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza. Towarzyszyła mu wystawa prac wykonanych na poprzednim plenerze – którego tematem z kolei były wiersze ks. Jana Twardowskiego. Oto moje ilustracje, które się na tej wystawie pojawiły:

Chrzest Polski

Ledwo zakończyły się Zwierzynieckie Warsztaty Ilustracji poświęcone twórczości Henryka Sienkiewicza, rozpoczął się plener w niedalekim sąsiedztwie – w Krasnobrodzie. Tym razem temat był poważny – rocznica Chrztu Polski. Na wystawę poplenerową narysowałam dwie ważne dla Polski postaci: Galla Anonima i św. Wojciecha.

Plener sienkiewiczowski

Jak co roku, Zamojskie BWA zorganizowało w Zwierzyńcu Plener Ilustratorów – tym razem poświęcony twórczości Henryka Sienkiewicza. Na będącą owocem tego pleneru wystawę narysowałam dwie bohaterki Krzyżaków:

Ania z Zielonego Wzgórza

Greg

Nie dość, że trafiła na Zielone Wzgórze przez przypadek… Nie dość, że ma ognistorude włosy i całą masę piegów… Nie dość, że posiada niezrównaną wyobraźnię… To jeszcze do tego wszystkiego ma niesamowity talent do wpadania w kłopoty!
Czy słyszeliście kiedyś o osobie, która przefarbowała włosy na zielono, pomyliła sok malinowy z winem albo omal się nie utopiła podczas zabawy w teatr? Nie? W takim razie poczytajcie o Ani – z nią nie sposób się nudzić!

Opowiadania o psach – na psa urok!

Wydawnictwo Literatura

Pisarzy, których Wydawnictwo Literatura zaprosiło do udziału w tym zbiorze łączy jedno: każdy z nich miał albo ma – a wszyscy kochają psy. Nawet tak dzikie i groźne jak ten z mojego opowiadania „Amor spod supermarketu”…

Moja praca przy tym zbiorze nie ograniczyła się tylko do pisania – bo zostałam również poproszona przez wydawnictwo o zilustrowanie części opowiadań.

Recenzje:

(…)Zuzanna Orlińska w czytelny (choć przewrotny) sposób bawi się motywami „Czerwonego Kapturka”.(…) Tylko troje autorów (Zuzanna Orlińska, Grzegorz Gortat i Joanna Papuzińska) postarało się o uśmiech czytelników.
Cudanakiju.pl

Rok z kocicą Izabelą

Ewa Nowak

Egmont

Kiedy pewnego marcowego dnia kocica Izabela ucieka z domu, Zuzia jest zrozpaczona. Jednak gdy kotka po pewnym czasie wraca, życie mieszkańców małego domku staje na głowie.
Ilustracje do tej książki są pewnego rodzaju eksperymentem, bo po raz pierwszy zrobiliśmy je do spółki: część każdej ilustracji zrobił Mikołaj, a część ja…

Sposoby na zaśnięcie

Biuro literackie

Sposoby na zaśnięcie  to projekt p. Artura Burszty i jego Biura Literackiego. Dwanaście wierszy dla dzieci i tyleż samo ilustratorów, którzy dostali za zadanie wiersze te zilustrować. Efekt to bardzo różnorodny obraz polskiej ilustracji – można tam znaleźć i Annę Sędziwy, i Joannę Olech i Daniela De Latour… Ja wybrałam do narysowania Liczanki Anny Podczaszy – ilustracje te można obejrzeć poniżej.